Музей родинних професійМузей родинних професій відкрито в Івано-Франківську 13 вересня 2005 року. Ідея, проект та дизайн його належать журналістові Роману Фабриці. Експозиція Музею родинних професій мовою символів розповідає про 150 родинних професій, якими впродовж останніх двохсот років володіли члени цієї великої української родини. Заклад освятив керуючий Івано-Франківською єпархією УГКЦ преосвященний владика Володимир Війтишин. Участь в урочистому відкритті взяв міський голова Зіновій Шкутяк.

На світлині зліва: зовнішній вигляд Музею родинних професій

Архів родинних скарбів

Більшість музеїв пахнуть сирістю, цей — медом і сімейним затишком: недарма він зветься Музеєм родинних професій

Учителі й музиканти, бондарі, землероби, шахтарі — загалом тут представлено 150 професій, опанованих ріднею Романа Фабрики за останні два століття.

— Чесно кажучи, могло би бути і більше, але тоді б перелік не вміщувався у гарну позолочену рамку, — посміхається 73-річний житель Івано-Франківська Роман Фабрика. — Особисто я маю близько 20 спеціальностей. Електрика, телемайстра ніколи не викликаємо. Працював шахтарем, авіа- та кіномеханіком, журналістом… А знаєте, скільки загальносімейного залізничного стажу? 300 років! Залізниця нас навчала, одягала, годувала. Навіть зараз пам’ятаю смак хліба, який видавали за картками.

Своє дітище автор побачив уві сні. «О третій годині ночі, в цей час я і народився», — уточнює. І це не єдина символічна деталь, пов’язана з музеєм. Наприклад, його було освячено на сторіччя матері пана Романа, 13 вересня 2005 року (вона не дожила до цієї дати шість років). Девіз закладу — «Від плуга до комп’ютера». Обидва є серед експонатів. А ще — каски, посуд, рахівниця, опудала, близько сотні фотоапаратів… Є навіть лічильна машина і гральні карти. Виходить, що у родині були ворожки? Годинників — зо три десятка. Лагодив їх батько. Але найбільше чоловік цінує звичайну шахтарську каску. «Це пам’ять про молодість. Коли мене не прийняли на роботу журналістом через нестачу досвіду, довелось їхати працювати у Заполяр’я. У трудовій книжці так і записано: «Селище Північне, шахта № 7».

Фрагмент експозиціїЩось чоловік купував, інше приносили знайомі, але більшість речей — власні. Всіх експонатів можна торкатися: суворих бабусь-наглядачок, як у класичних музеях, тут немає.

— Молодь часто каже, що їм зайвий мотлох ні до чого, і прагне позбутися старих речей, — засуджує таку легковажність Роман Фабрика. — А я ніколи нічого не викидав, до того ж завжди щось колекціонував: марки, значки, монети.

Господарство пана Романа — суцільне безвідходне виробництво. Речі, що накопичилися за кілька століть, стали музеєм. Сім соток поруч із хатою не гуляють: є тут і пасіка, і навіть маленька сімейна церква. Залишилося скло після заміни вікон? Зробимо теплицю! Є нікому не потрібне кермо від «Жигулів»? Згодиться, щоб привести у рух колесо від підводи, що висить у музеї за стінкою. І нічого, що між ними прірва у 100 років.

Поки одна група відвідувачів роздивляється цікавинки, інша чекає своєї черги у павільйоні — приміщенні, яке побудував пан Роман разом із сином Робертом. Тут дізнаєтеся про чотири професії найближчих членів родини: жінки-вчителя, сина-лікаря, доньки-музиканта і голови сім’ї — журналіста. Коли маленькі онуки Віталік та Владик опанують якийсь фах, то і для їхніх особистостей знайдеться місце.

На світлині справа: фрагмент експозиції Музею родинних професій

На світлинах внизу: Роман Фабрика веде екскурсію; відвідувачі Музею родинних професій: різного віку, різних професій, з різних країн...

• Делегація бібліотекарів з воєводської публічної бібліотеки м. Ополє мала честь відвідати Музей родинних професій. Бракує слів, щоб висловити наші почуття. Господар зібрав цінні документи, але насамперед вклав у них своє серце і віддає всього себе в його утримання та подальший розвиток.
    Тадеуш Хробер, директор бібліотеки, Анна Сливінська, Тадеуш Нізьол, Тадеуш Завінський
  • Кращий музей, у якому я був. Ви не побачите картинних галерей, але побачите історію не одного покоління однієї родини. Господар та його сім'я - надзвичайно привітні та цікаві люди. Я раджу всім побувати тут :)
    Роман Савчук