Фотовиставка на території садибиНа території садиби у різні часи проводилися персональні виставки Романа Фабрики:

 • «Америка в Галичині»
 • «Кличуть у гори трембіти»
 • «Лемки: роки і долі»

 

 

   На світлині справа: фотовиставка «Кличуть у гори трембіти»

 


 

Конфуцій: «Все дурниці — головне стиль»

Саме Романа Фабрику можна назвати людиною стилю за його безперервне творення ідей та їх втілення в життя. Однією з таких ідей було створення Музею родинних професій, проте навіть найближчі друзі пана Романа сумнівалися, що колись такий музей буде існувати. А нещодавно власник музею привітав вже тисячного відвідувача.

В День св. Миколая Роман Фабрика вирішив привітати тисячного відвідувача музею, точніше відвідувачку, якою стала учениця дев’ятого класу школи № 12 Таня Бурда. Привітати її прийшли вчителі та друзі, а учень шостого класу цієї ж школи Олег Новосад навіть подарував музеєві сувенір. З’ясувалося, що за час існування музею це перший подарунок, всі інші експонати Роман Фабрика збирав самостійно, а деякі з них відреставрував власноручно. У музеї можна побачити символи різноманітних професій, які були у роду Фабрик.

На почесному місці у музеї ікона св. Миколая, який був покровителем ремісників. Тому що в родині Фабрик не було депутатів і чиновників, а були пасічники, ковалі, кухарі, будівельники, музиканти, військові та багато інших — понад 150 професій.

Зайшовши у музей, відразу відчуваєш позитивну енергетику, яку зберегли символи професій роду — починаючи від знарядь праці, одягу і закінчуючи медалями та почесними грамотами.

Музей родинних професій заслужений журналіст України і просто прекрасна людина Роман Фабрика відкрив у вересні минулого року. Ідея створення музею зародилася уві сні. «Ночами не сплю, а думаю», — каже Роман Михайлович. Незважаючи на те, що його брат — архітектор, стиль музею власник придумав самостійно. Експонати музею поєднуються нестандартно, але оригінально. До прикладу, якщо у роду були радійники, то у музеї є і радіоприймачі (деякі з них Роман Михайлович відремонтував) і перші мобільні телефони. Якщо ж батько ремонтував годинники, то символом цієї професії є колекція годинників різних часів. Якщо у роду були чоботарі, то символізують цю професію на полицях музею як давні постоли, так і сучасні кросівки. У музеї є навіть самогонний апарат і справжній самогон. Роман Михайлович пожартував, що цією професією володіли всі представники роду, але у список професій цю не заніс.

Марія Гаврилюк

Газета «Репортер», № 51 за 21 грудня 2006 р.

 

Тисячний відвідувач

переступив 19 грудня поріг музею родинних професій на подвір’ї заслуженого журналіста України Романа Фабрики. Ним стала учениця 9-Б класу Івано-Франківської загальноосвітньої школи № 12 Тетяна Бурда.

Таня каже, що прийшла сюди вдруге, бо надто вже цікаві експонати зібрано в музеї. Над ними — ікона із зображенням святого Миколи-чудотворця — покровителя ремесел. Символічно, що свого тисячного відвідувача музей прийняв саме в день святого Миколая. За словами власника музею, тут зібрані знаряддя праці представників майже півтораста професій, якими володіли предки відомого на Прикарпатті майстра пера впродовж двохсот останніх років. 

— Цей музей — скромний дар колишнім трудівникам-ремісникам, а також тим, хто нині в нашій незалежній державі своєю невтомною працею продовжує естафету творення. А ще я хотів зробити своєрідний пам’ятник своїм предкам, розповісти і показати завдяки представленим тут знаряддям праці про їхні професії — чим займалися, з чого жили. Надіюся, що мої діти, внуки, правнуки продовжать цю справу, — з гордістю говорить господар.

На пам’ять про знаменну подію Роман Фабрика подарував дівчинці спеціально викарбовану медаль, солодкі подарунки, а потім почастував Тетяну та її однокласників стравами української кухні — борщем і варениками.

Тарас Заяць

Газета «Вечірній Івано-Франківськ», № 25 за 21 грудня 2006 р.

 

Миколаєм був Роман, теж добрий друг дітей

«Музей» у перекладі з грецької — храм муз. Яка б муза у греків не опікувалася працею, а у християн добрим покровителем ремесел є святий Миколай. Саме його відомий івано-франківський журналіст Роман Фабрика обрав патроном для свого присадибного Музею родинних професій. 

Як сказав Роман Михайлович, йшов до свого музею ціле життя і 15 місяців. 

13 вересня 2005 року він відкрив і презентував свою мрію, а 19 грудня 2006-го урочисто і святково вітав тисячного відвідувача.

У Музеї родинних професій побувало чимало гостей: рідня, друзі, колеги, але найосновнішими для пана Романа є діти, учні івано-франківських шкіл. Саме одна з них, учениця 9 класу СЗОШ № 12 Тетянка Бурда, стала тисячною відвідувачкою. Як визначив з-поміж школярів саме її? Таня просто сподобалась Роману Михайловичу. Такий собі смаглявий ґудзичок з довгим хвилястим волоссям.

До цього свята Роман Фабрика готувався заздалегідь. Навіть замовив спеціальну ювілейну медаль.

Тисячну відвідувачку дружина пана Романа пані Оксана вітала короваєм. А ще дів­чинка отримала святковий пакуночок від Миколайчика Фабрики. А всі присутні — по смачному «миколайчику», авторучки, надувні кульки, а щасливчики — по стартовому пакету від івано-франківської філії «Київстар», яка того дня допомагала у проведенні дійства. 

А далі все було, як удома, — гарячий борщик з пампушками, вареники і десерт. У добрій і неординарній справі доброму чоловікові хочеться побажати лиш добра і якнайбільше вдячних, а головне — таких, що вміють слухати, відвідувачів. Пан Роман багато знає і вміє розповідати…

Галина Брухаль

Газета «Світ молоді», № 51 за 21 грудня 2006 р.

 

Із книги відгуків

 • Я багато де був, багато музеїв бачив, але Музей сімейних професій справив на мене найбільше враження. Багато цікавих життєвих історій, котрі дуже сподобались. Сподіваюсь потрапити до Музею сімейних професій при наступному відвідуванні Станіслава.
  Із щирою вдячністю за час та екскурсію, Антон Дикань, м. Київ. 22.05.2015
 • Я живу на Сході України, на Дніпропетровщині. Відвідала Музей родинних професій і дуже вражена такою людиною як Роман Михайлович, любов’ю до всього рідного — як минулого, так і сучасного.
  Є. Ф. Кудляк, м. Орджонікідзе Дніпропетровської обл.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15